CATEGORII DOCUMENTE |
Bulgara | Ceha slovaca | Croata | Engleza | Estona | Finlandeza | Franceza |
Germana | Italiana | Letona | Lituaniana | Maghiara | Olandeza | Poloneza |
Sarba | Slovena | Spaniola | Suedeza | Turca | Ucraineana |
DOCUMENTE SIMILARE |
|
Daadas nozarēs izmantotas celanas maīnas nestrada vienados apstakļos. Lai varētu pareizak izvēlēties mehanisma darbinaanai nepiecieamo dzinēju un precīzak veikt mehanisma atseviķo mezglu stiprības aprēķinus, mehanismi jaklasificē pēc t. s. darbības reīmiem.
Darbības reīmus raksturojoie parametri.
1. Relatīvais ieslēguma ilgums. Katrs mehanisma darbības cikls sastav no mehanisma iekustinaanas (tas ilgums ir tie), nostabilizējuas kustības (tn), bremzēanas (tb) un kustības partraukuma (tp).
Pēc dzinēja palaianas laika sprīdī tie notiek mehanisma kustoos masu iekustinaana līdz nominalajam atrumam, kur nostabilizējuas kustības laika tn paliek nemainīgs. Pēc dzinēja izslēganas ieslēdzas bremze, kas apstadina mehanismu (pēc laika sprīa tb). Partraukums, kura ilgums ir tp, tiek izmantots kravas iekrauanai vai izkrauanai, ka arī mehanisma sagatavoanai nakamajam darbības ciklam.
Relatīvais ieslēguma ilgums II (продолжительность включения) vienads ar dzinēja darbības ilguma td (viena cikla laika) un cikla ilguma tc attiecību, kas izteikta procentos:
, kur td = tie + tn; tc = tie + tn + tb + tp.
2. Celtspējas izmantoanas koeficientu celanas mehanismiem aprēķina pēc formulas
,
kur Q - viena reizē ceļamas kravas vidējais svars maiņas laika;
Qnom - mehanisma nominala celtspēja.
3. Mehanisma diennakts izmantoanas koeficientu nosaka pēc formulas
,
kur hst - mehanisma darbības stundu skaits diennakti.
4. Mehanisma gada izmantoanas koeficientu aprēķina, izmantojot formulu
,
kur hdn - mehanisma darbības diennaku skaits gada. Zinot mehanisma darbības reīmu, var izvēlēties atseviķo mehanisma elementu (gultņu, zobratu u. tml.) vēlamo darbmūu un izdarīt o elementu ilgizturības aprēķinu.
Celanas maīnu mehanismu darbības reīmu raksturojums. Celanas maīnu mehanismiem var būt viegls, vidējs vai smags darbības reīms.
Viegls reīms (Л). Mehanisms ceļ kravas, kuru svars tuvs mehanisma nominalajai celtspējai, un strada neregulari, ar lieliem partraukumiem. o reīmu raksturo mazs kustības atrums, neliels ieslēgumu skaits stunda un mazs relatīvais ieslēguma ilgums.
Vidējs reīms (C). Mehanisms strada regulari un ceļ daada svara kravas. Kustības atrums, ieslēgumu skaits stunda un relatīvais ieslēguma ilgums - vidējs.
ada reīma strada tilta celtņu, celanas un braukanas mehanismi mehaniskajos cehos, montaas cehos un remonta mehaniskajos cehos.
Smags reīms (T). Mehanisms strada nepartraukti, ar maksimalo kravu un maksimalo kustības atrumu. ada reīma strada visi tilta celtņu mehanismi rūpnīcu tehnoloģiskajos cehos un noliktavas.
Celanas maīnu elementu, aprēķinos jaievēro adi spēki:
1) kopēja celtspēja, kas vienada ar maksimala ceļamas kravas svara un kravas tvērēja svara summu;
2) konstrukcijas pasvars;
3) inerces spēki, kas rodas normalos maīnas darbības apstakļos iekustinaanas un bremzēanas laika;
4) īslaicīgas parslodzes (triecienveida spēki), kas rodas, strauji uzsakot, vai bremzējot kustību (brīdī, kad buksē riteņi; izslīd droības sajūgs; iedarbojas elektroaizsardzība utt.);
5) vēja spiediena spēks;
6) ceļa slīpuma radītais papildu spēks.
Celanas maīnu aprēķinos ievēro trīs galvenos aprēķina spēkus: normalo aprēķina spēku, darbības laika maksimalo aprēķina spēku un partraukuma maksimalo aprēķina spēku.
Normalais aprēķina spēks. Normalo aprēķina spēku nosaka, ievērojot maīnas kopējo celtspēju, pasvaru, inerces spēku un vēja spiediena spēku laika, kad maīna strada. Zinot normalo spēku, parasti veic celanas maīnas projekta aprēķinu.
Darbības laika maksimalais aprēķina spēks. o spēku nosaka, ievērojot maīnas kopējo celtspēju un pasvaru, ka arī īslaicīgo parslodu, vēja spiediena spēka un ceļa slīpuma radīta papildu spēka maksimalas vērtības laika, kad maīna strada. Darbības laika maksimalo aprēķina spēku parasti izmanto svarīgako maīnas elementu stiprības parbaudei.
Partraukuma maksimalais aprēķina spēks. ai gadījuma krava celtnim nav piekarta un neviens mehanisms nestrada, tapēc maksimalo aprēķina spēku nosaka, ievērojot tikai maīnas pasvaru un vēja spiediena spēka un ceļa slīpuma radīta papildu spēka maksimalas vērtības.
Darbības laika faktiskais spēks uz maīnas elementiem nav konstants, tas izmainas mainoties ceļamas kravas svaram. Izdarot detaļu ilgizturības aprēķinu is paredzēta darbmūa laika pēc lieluma daadais spēks jaaizstaj ar konstantu ekvivalentu spēku, kura iedarbību detaļa iztur tikpat ilgi ka mainīga faktiska spēka iedarbību.
Ekvivalentais moments atrodams pēc formulas
,
kur Ml - lielakais faktiskais moments normalos darbības apstakļos;
n - dzinēja grieanas atrums (apgr./min.) laika, kad moments ir Ml;
h - darbmūs (stundas), ko aprēķina pēc formulas;
Mi, ni, hi - aprēķina moments, grieanas atrums un darbības ilgums i-taja darbības perioda;
m - pakapes radītajs. Izdarot aprēķinu liecē, pieņem m = 9; aprēķinot zobratu zobu
kontaktstiprību, m = 3; aprēķinot no bronzas izgatavotu gliemeratu zobu
kontaktstiprību, m = 4.
Ekvivalento momentu izmanto daudzu nozīmīgu celanas maīnas elementu - zobratu, gliemeratu, varpstu u. tml. detaļu ilgizturības aprēķinos.
Par lielako faktisko momentu Ml pieņem: celanas mehanismam - griezes momentu, kas attīstas iekustinaanas vai bremzēanas laika, ceļot nominalo kravu; ratiņu braukanas mehanismam - 1,5 reizes palielinatu, bet celtņa braukanas mehanismam - 2,0 reizes palielinatu griezes momentu, kas attīstas iekustinaanas vai bremzēanas laika, parvietojot nominalo kravu.
Vēja spiediena spēks uz celanas maīnu iedarbojas horizontala virziena un aprēķinams pēc formulas ,
kur
ka - aerodinamiskas pretestības koeficients. Reģu sijam un pilnsijam ka = 1.4, parējos
gadījumos ka = 1,2; p - vēja spiediens (N/m2);
Fc - celtņa metalkonstrukcijas un mehanismu kopējais neto laukums (m2) plaknē, kas perpendikulara vēja virzienam;
kp - laukuma pilnuma koeficients. Reģu sijam kp = 0,30,4, mehanismiem kp = 0,81,0;
Fbr - celanas maīnas gabarīta (bruto) laukums (m2); Fc = kpFbr;
Fkr - kravas gabarīta laukums (m2).
Pieļaujamo spriegumu noteikanai izmanto diferencialo metodi, kas pamatojas uz to faktoru iespējami precīzaku novērtēanu, kuri ietekmē materiala robespriegumu. Galvenie faktori ir trīs - materiala struktūras neviendabīgums, detaļas nozīmīgums maīna un maīnas darbības reīms. Tadēļ kopējo droības koeficientu, kas rada, cik reiu mazakam jabūt detaļas materiala pieļaujamam spriegumam salīdzinajuma ar robespriegumu, atrod ka triju koeficientu reizinajumu:
k = k k k kur k1 - materiala struktūras neviendabīguma koeficients, kas raksturo materiala defektu ietekmi uz robespriegumu;
k2 - detaļas nozīmīguma koeficients. Koeficienta k2 vērtības, kas nepiecieamas mehanisma detaļu (zobratu, varpstu, bultskrūvju u. tml.) aprēķiniem, dotas specialajas tabulas;
k3 - darbības reīma koeficients. Ar roku darbinamiem mehanismiem k3 = 1,0; ar dzinēju darbinamiem mehanismiem viegla darbības reīma k3 = 1,0, vidēja reīma k3 = 1,1, smaga reīma k3 = 1,2.
Piejaujamo spriegumu, kas nepiecieams detaļas stiprības un ilgizturības aprēķinu veikanai, ka nemainīgu, ta arī mainīgu spriegumu gadījuma nosaka pēc formulas
,
kur σr - detaļas materiala robespriegums;
σ - spriegums detaļas bīstamaja ķēluma.
Nemainīgu spriegumu gadījuma plastiskiem materialiem, par robespriegumu pieņem materiala tecēanas robeu σt , trausliem materialiem (rūdītam tēraudam, čugunam) materiala stiprības robeu σb . Ka plastiskiem, ta arī trausliem materialiem mainīgu spriegumu gadījuma par robespriegumu pieņem materiala ilgizturības robeu σ-1.
Pieļaujamo spriegumu aprēķinaanai atkarība no spriegumu maiņas rakstura izmanto adas formulas:
nemainīgu spriegumu gadījuma,
ja detaļa izgatavota no plastiska materiala ;
ja detaļa izgatavota no trausla materiala ;
2) mainīgu spriegumu (simetriska cikla) gadījuma ;
3) mainīgu spriegumu (nesimetriska cikla) gadījuma, izmantojot robespriegumu
grafiku, var atrast pieļaujama sprieguma aprēķinaanas formulu
,
kur ctg β - spriegumu cikla simetrijas koeficients; ctg β = σV / σa ;
σV = ( σmax + σmin ) / 2 - nesimetriska cikla vidējais spriegums;
σa = ( σmax - σmin ) / 2 - nesimetriska cikla amplitūda;
4) mainīgu spriegumu (pulsējoa cikla) gadījuma
ctg β = σV / σa = 1 un
5) triecienveida slodu gadījuma plastiskiem materialiem .
Lai atrastu tērauda ilgizturības robeu simetriska spriegumu cikla, var izmantot adas aptuvenas formulas:
liecē σ-1 ≈ 0,43 σB ; stiepē un spiedē σ-1 ≈ 0,36 σB ; vērpē τ -1 ≈ 0,22 σB .
Politica de confidentialitate | Termeni si conditii de utilizare |
Vizualizari: 2399
Importanta:
Termeni si conditii de utilizare | Contact
© SCRIGROUP 2024 . All rights reserved